top of page

 Грип — гостре інфекційне вірусне захворювання дихальних шляхів. Входить до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато не безпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

      Найчастішим ускладненням грипу стає пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу. Джерелом інфекції є тільки хвора людина (з останніх годин інкубаційного періоду по 4-5-й день хвороби). Механізм передачі інфекції — повітряно-крапельний. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих впродовж усього періоду прояву симптомів, що в середньому складає 7 діб.

  Імунітет після перенесеного грипу дуже нестійкий, можливі повторні захворювання навіть упродовж одного року.

 

 Симптоми, що вимагають лікування вдома:

   При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку Такими симптомами є: підвищена температура тіла; біль у горлі (фарингіт); кашель; нежить; біль у м'язах. Маючи будь-який з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря, його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

 

 Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації:

Якщо стан хворого погіршується, не варто зволікати із госпіталізацією, оскільки тепер під загрозою перебуває його життя. Необхідно викликати швидку медичну допомогу, якщо виявлені будь-які з цих симптомів: сильна блідість або посиніння обличчя; ускладнене дихання; висока температура тіла, що довго не знижується; багаторазове блювання та випорожнення; порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість; болі у грудній клітці; домішки крові у мокротинні; падіння артеріального тиску.

  Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів небезпечно. Затримка із госпіталізацією може призвести до смерті хворого. 

 

 Лікування

  Лікування ГРВІ та грипу — складна проблема, тому його має визначати лікар. Не варто займатись самолікуванням, оскільки це небезпечно. При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.

   Сам хворий на грип та особи, що за ним доглядають, мають знати, що грип не лікується за допомогою:

    - антибіотиків. Вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу, а може лише ускладнити боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія, бронхіт тощо.
     - гомеопатичних препаратів. Немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.
      - імуностимуляторів, імуномодуляторів.
      - засобів народної медицини — лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки трав'яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом'якшення симптомів грипу — за умов грамотного використання без зловживань ними.
                                                                                  
Профілактика

  Традиційним способом попередження захворювання грипом є вакцинація. Вона здійснюється відповідною провідному штаму протигрипозної вакциною і містить, як правило, антигени трьох штамів вірусу грипу, які відбираються на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я. Запропонована вакцина для профілактики грипу у формі живої, інактивованої, субодиничної вакцини. Вакцинація особливо показана в групах ризику — діти, літні люди, хворі з хронічними захворюваннями серця і легенів, а також лікарі. Важливо знати, що вакцинація здійснюється тоді, коли епідеміологічний прогноз свідчить про доцільність масових заходів (зазвичай, в середині осені). Можливе і друге щеплення в середині зими.

   Високі дози інтерферону нерідко викликають неприпустимі побічні реакції і тому їх використання для лікування, і тим паче профілактики ГРВІ та грипу, невиправдане. Для профілактики грипу доведена ефективність тільки невеликих доз інтерферону, що вводяться інтраназально.

   Решта профілактичних заходів здійснюється індивідуально. Вони спрямовані, насамперед, для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРВІ та ГРЗ. Ефективними, особливо у період підвищення захворюваності, фахівці відзначають наступні методи профілактики:

 - повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді (перш за все, свіжі   фрукти і овочі);
- загартовування та часте провітрювання приміщень;
достатня кількість сну, регулярне чергування праці та відпочинку, щоденне вологе   прибирання;
- вживання загальнозміцнюючих препаратів
Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема:

 часто мити руки з милом;
- носіння маски в осередку інфекції або при перших проявах застуди чи ГРВІ;
- прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та   чиханні;
- широко застосовувати засоби народної медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову   мазь.

 Помилки, які допускаються найчастіше під час лікування дітей:

  Помилка № 1

 Прагнення «збити» температуру.

 Висока температура-це захисна реакція, тому перш ніж її збивати треба встановити   причину, яка викликала її підвищення. Пам’ятайте, що зниження температури поліпшує   самопочуття,але не впливає на причину захворювання.

 Помилка № 2

 Страх переохолодження дитини.

 Хвора дитина потребує свіжого повітря. Слід якомога частіше провітрювати кімнату (можна   за відсутності дитини), регулярно (двічі на день) проводити вологе прибирання. Часте   провітрювання полегшує дихання, зменшує нежить. У кімнаті де перебуває дитина повинна   бути постійна температура (20-22°С) й оптимальна вологість (60%).

 Помилка № 3

 Прагнення одягнути тепліше при температурі.

 Дитину з підвищеною температурою неможна одягати тепліше, ніж звичайно. Процеси   утворення тепла і тепловіддачі пов’язані між собою, вони допомагають підтримувати   постійну температуру тіла. Укутування дитини на тлі підвищеного теплоутворення   призводить до порушення тепловіддачі, що сприяє різкому погіршенню загального стану, аж   до втрати свідомості від перегрівання.

 Помилка № 4

 Лікування нежиті під час ГРЗ судинозвужувальними препаратами до «одужання».

 Судинозвужувальні препарати (називін, нафтизин, галазолін, тощо) лише на деякий час   полегшують носове дихання, але не усувають причини нежиті. До того ж їх можна   використовувати тільки перші три дні, за тривалішого застосування вони можуть навіть   посилювати нежить і викликати побічні явища, аж до атрофії (потоншання з подальшим   порушенням функції) слизової оболонки порожнини носа!

 Помилка № 5

 Прагнення насильно погодувати дитину.

 У хворих дітей під час ГРЗ знижується секреція травних соків, з’являються зміни рухливості   кишечнику. Поганий апетит - природна реакція організму на захворювання, оскільки всі його   ресурси спрямовані на боротьбу з інфекцією, а переварювання їжі – енерговитратний   процес. Якщо малюк відмовляється їсти, його не треба примушувати (це може призвести до   появи блювоти). У той же час дитині важливо давати багато рідини: теплий чай з медом   (тільки дітям старше одного року, якщо на нього нема алергії) чи з лимоном, морси, компот із   сухофруктів, лужні мінеральні води без газу (можна з молоком), фруктові соки і обов’язково   просту воду.

bottom of page