Буринський заклад
дошкільної освіти №1 "Ромашка"
Формування логіко-математичної компетенції дітей дошкільного віку засобами інноваційної технології «Палички Кюїзенера»
У дидактиці є різноманітні розвиваючі матеріали. У всьому світі широко відомий дидактичний матеріал, розроблений бельгійським математиком X. Кюїзенером. Він призначений для навчання математики та використовується педагогами різних країн у роботі з дітьми, починаючи з молодших груп дитячого садку і закінчуючи старшими класами школи. Палички Кюїзенера називають ще кольоровими паличками, кольоровими числами, кольоровими лінієчками, рахунковими паличками.
Палички Кюїзенера, як дидактичний засіб, в повній мірі відповідають специфіці й особливостям елементарних математичних уявлень, що формуються у дошкільнят, а також їх віковим можливостям, рівню розвитку дитячого мислення, в основному наочно-дієвого і наочно-образного. У мисленні дитини відбивається перш за все те, що спочатку відбувається в практичних діях з конкретними предметами. Робота з паличками дозволяє перевести практичні, зовнішні дії у внутрішній план, створити повне, чітке і в той же час досить узагальнене уявлення про поняття.
Палички Кюїзенера можна пропонувати дітям з трьох років для виконання найбільш простих вправ, за допомогою яких дитина зможе опанувати кількісну та порядкову лічбу; з’ясувати взаємозв’язок між кількістю, числом і цифрою, що його позначає.
Ігрові елементи у вправах вводяться в формі ігрової мотивації (побудувати драбинку для півника, полагодити паркан і так далі).
Підбір вправ здійснюється з урахуванням можливостей дітей, рівня їх розвитку, інтересу до вирішення інтелектуальних і практичних завдань. При цьому потрібно дотримуватись принципу «від простого до складного».
Вправи можуть носити комплексний характер, дозволяючи вирішувати одночасно кілька завдань. В іграх з паличками, які можуть носити характер змагання, дитині слід надавати можливість прояву самостійності у пошуку рішення або відповіді на поставлене питання, вчити висувати припущення та їх перевіряти, здійснювати практичні та уявні проби. Допомогу дитині краще надавати в непрямій формі, пропонуючи подумати ще раз, але по-іншому, спробувати виконати завдання, схвалюючи правильні дії і судження дітей.
Ігрові вправи з використанням дидактичного матеріалу
«Палички Кюїзенера»
Вправа «Привіт, паличко»
Мета: Ознайомити дітей з паличками, що містяться в наборі, та вчити визначати їх колір.
Матеріал : набір паличок фігурки зайчика, білочки
Хід:
Перед грою на стіл викладається купкою палички.
Вихователь: - Ви ще не знайомі з паличками, тоді слухайте!
В одному далекому казковому лісі разом із звірами та птахами живуть кольорові палички. Усі хочуть з ними дружити, адже кольорові палички знають багато ігор і вміють перетворюватись на різні предмети – вони завжди допомагають тому, хто потратив у скруту. А ще палички вміють добре лічити. На галявину до паличок пришли зайчик і білочка. Давайте разом з ними познайомимося з паличками.
Вихователь бере паличку і запитує якого вона кольору. Якщо дитина правильно називає колір, то вона забирає паличку собі. Якщо ж дитина не може визначити колір вихователь називає колір, але паличку ставить до купки інших на столі. Потім бере наступну паличку. Гра закінчується коли діти познайомляться з усіма десятьма паличками.
Вправа «Одна за одною ставай»
Мета: Вчити дітей порівнювати величину паличок та будувати послідовність ряду за їх висотою.
Матеріал: набір паличок за кількістю дітей.
Хід:
- Сьогодні в лісі веселі спортивні змагання: зайчик змагається з стрибків в довжину, а білочка – зі стрибків по деревах. А кольорові палички теж захотіли брати участь в естафеті з бігу. Для цього їм потрібно вишикуватись за зростом – від найнижчої до найвищої. Давайте їм допоможемо: вишикуємо палички.
Кожна дитина шикує свою команду «за зростом». Для порівняння палички прикладають одна до одної. Коли команди вишикувані вихователь просить дітей порівняти послідовність кольорових паличок, для чого ставить запитання:
- яка паличка стоїть першою?
- яка паличка стоїть останньою?
- паличка якого кольору розташована за коричневою, червоною, фіолетовою, темно- зеленою?
- яка паличка стоїть перед блакитною, білою, чорною?
Використовуючи палички Кюїзенера у роботі з дітьми старшого дошкільного віку вихователь поєднує ігрові завдання з математичними.
Пропонуючи дитині викласти з паличок будинок з парканчиком , дають завдання порахувати скільки паличок вона використала. Скільки синіх? Скільки жовтих? і т. д. вихователь пропонує дитині для кращого запам‘ятовування придумати цікаву розповідь – казку про свій малюнок, який вона створила.
А також спрямовує дітей на самостійне вирішення тих чи інших завдань. Наприклад: «зафарбувати» шаблон цифри за допомогою паличок чи викласти малюнок за силуетом.
Такі вправи розвивають мислення дітей, тренують пам‘ять, привчають до самостійного вирішення завдань.